معرفی کتاب, نقد کتاب

معرفی کتاب انسان در جستجوی خوشبختی

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنا| نوشته ویکتور فرانکل | ترجمه‌ی مرتضی حسنوند| انتشارات آسو

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنا

انسان در جستجوی معنا اثر ویکتور فرانکل از جمله آثار درخشان و مشهور امریکایی است که در سال ۱۹۴۶ منتشر شد.  ویکتور فرانکل که روانپزشک عصب‌شناس بود واین کتاب در بر دارنده خاطرات فرانکل از وضعیت خود و سایر قربانیان در طول سال‌ها به طور مکرر عذاب های که دراردوگاه های کار اجباری آلمان در خلال جنگ دوم جهانی است. فرانکل در این کتاب به عنوان یک روانشناس اگریستانسیالیست به اهمیت جستجوی معنا برای زندگی، در سخت‌ترین شرایط زندگی می پردازد و ضمن روایت خاطرات از اردوگاه های کار اجباری، تلاش می کند که نگرش جدید را در روان شناسی تبیین کند. ذهن انسان به طور ناخوداگاه دست به تولید معنا، بر اساس تجارب، دانش و تفکرات خویش، می زند. معنای زندگی هرشخصی، برمبنای جهان بینی و نگاه وی نسبت به رخدادهای طبیعی و اتفاقات اجتماعی، تعیین می گردد.

شما می توانید این کتاب را در اولین خریدتان با تخفیف ویژه , از انتشارات آسو  بخرید!

در مورد ویکتور فرانکل

ویکتور فرانکل نویسنده، روانشناس و عصب شناس اتریشی متولد ۲۶ مارس ۱۹۰۵ در شهر وین اتریش است. او در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد که این دلیل کافی بود تا سال‌ها بعد در اردوگاه آشویتس زندانی شود. علاقه‌ی او به روانشناسی از همان کودکی در او شکل گرفت و بعد از اتمام تحصیلات دوره‌ی دبیرستان، ویکتور فرانکل به دانشگاه علوم پزشکی وین رفت و در آن‌جا مشغول مطالعه‌ی پزشکی شد و مدرک تخصصی خودش را در رشته‌ی روان‌پزشکی و عصب شناسی گرفت. تمرکز فرانکل در آن دوران بر موضوعاتی مانند افسردگی و خودکشی بود. فرانکل در طول عمرش آثار مهمی را نوشته است اما در ایران بیشتر برای دو کتاب آن در جست و جوی معنی و انسان در جست و جوی معنای غایی مشهور شده است. این پزشک عصب شناس مدتی را هم در اردوگاه و زندان اشویتس گذرانده است و به همین دلیل آثار او مورد توجه خوانندگان بیشتری قرار گرفت.

چند سال پیش یک نظرخواهی عمومی در فرانسه صورت گرفت و نتیجه نشان داد ۸۹٪ از شرکت کنندگان معتقدند انسان چیزی لازم دارد که بخاطر آن زندگی کند و ۶۱ ٪درصد تاکید کردند کسی یا چیزی در زندگی آنها هست که حاضرند به خاطرش بمیرند. دکتر ویکتور فرانکل بعد از مشاهده این نتیجه،  نظرخوانی مشابهی را در دفترش و میان مراجعانش انجام داد و دوباره به همان نتایج دست یافت کتاب انسان در جستوجوی معنا، داستان زندگی دکتر ویکتور فرانکل برای پیدا کردن این معنا در زندگی است این کتاب در سال ۱۹۴۶ برای اولین بار منتشر شد و یکی از بهترین نمونه های ادبی در ادبیات روانشناسانه است و روایت زندگی و نجات یافتن دکتر ویکتور فرانکل در اردوگاه کار اجباری رژیم نازی را شرح می باشد فرانکل در این کتاب تلاش ها و راهکارهایش برای زنده ماندن را توضیح می دهد. به گفته خودش درد از دست دادن را می فهمد. او در کتاب انسان در جست وجوی معنا سعی می کنند تا با بیان دردهایش به خواننده بفهماند که چطور می توان زیر بار این حجم از رنج زنده مانده است.

برای خرید  کتاب جادوی فکر بزرگ میتوانید اینجا کلیک کنید.

در قسمتی از کتاب انسان در جستجوی معنا می خوانیم

مراحل خودکشی تقریبا از ذهن همه‌ی ما گذشته بود؛ همه‌ی ما این اندیشه را ولو برای مدت کوتاه تجربه کرده بودیم. اندیشه‌ای که زاییده وضع موجود بود، خطر مرگ که همواره تهدیدمان می‌کرد و نزدیک بودن مرگ کسانی کخ زیر شکنجه بودند، به علت عقیده‌ی استوارم که بعدا به ذکر آن خواهم پرداخت، نخستین شب ورودم به اوردوگاه با خود پیمان بستم که «به سیم خاردار نزنم.» این عبارتی بود که در اردوگاه به کار می‌رفت و بهترین شیوه‌ی خودکشی بود که با دست زدن به سیم خاردار برق‌دار انجام گرفت. گرفتن چنین تصمیمی برای من خالی از اشمال نبود. از آنجا، که شانس زنده ماندن و یا رویدادهایی که موجب رهایی می‌شد کم بود، خودکشی دیگر معنایی نداشت. هیچ‌کس اطمینان نداشت جز کسانی باشد که از همه‌ی گزینش‌ها جان سالم به در در برد. زندانیان آشویتش در نخستین مرحله ضربه‌ی روحی از مرگ وحشت نداشتند. حتی اتاق گاز پس از چند روز نخست، ابهت خود را از دست می‌داد.

به بیشتر زندانیان لباس‌های ژنده‌ای داده بودند، که مترسک از آن خوش‌آیندتر بود. در فاصله‌ی کلبه‌ها در اردوگاه جز کسافت چیزی به چشم نمی‌خورد، و هرچه بیشتر تمیز می‌کردیم، بیشتر بر سر راهمان ریخته می‌شد. افسران و زندانیان مسئول، خوش داشتند که تازه واردان را به کار گروهی تمیز کردن آبریزگاه‌ها و بیرون ریختن مدفوع بگمارند اگر همان‌طور که معمولا روی می‌داد، به هنگام حمل مدفوع به روی تپه‌ها، مدفوع‌ها به سر و روی زندانیان می‌ریخت و نشانی از تنفر در چهره‌اش دیده می‌شد یا سعی می‌کرد آن را پاک کند، ضربات کاپو بود که بر پیکرش فرود می‌آمد. از این رو کشتن واکنش‌های به هنجار تسریع می‌شد.

نقد و بررسی کتاب انسان در جستجوی معنا| نوشته ویکتور فرانکل | ترجمه‌ی مرتضی حسنوند| انتشارات آسو

کتاب انسان در جستجوی معنا در دو بخش به دست دکتر ویکتور فرانکل نوشته شده است:

۱.تجربیات اردوگاه اجباری

یک بار هزار و پانصد نفر چندین شبانه روز سفر می کردند: در هر واگن هشتاد نفر را جا داده بودند. همه مسافران بایستی روی بار خود که باقی ماندهی اموالشان بود، دراز می کشیدند. واگن ها آن قدر پر بود که تنها در قسمت بالای پنجره هاروزنه ای برای تابش نور سپیده دم به چشم می خورد. همه انتظار داشتند قطار سر از کارخانه اسلحه سازی در آورد. و این جایی بود که ما را به بیگاری

می کشیدند و ما نمیدانستیم، هنوز در سیلسیا هستیم یا به لهستان رسیده ایم. سوت قطار مانند ضجه‌ی کسی بود که التماس کنان به سوی نیستی حرکت می کرد. سپس قطار به خط دیگری تغییر مسیر داد و پیدا بود که به ایستگاه بزرگی نزدیک می شویم. ناگهان از میان مسافران مضطرب فریادی به گوش رسید، تابلو آشویتز!»

بله آشویتز نامی که مو به تن همگان سیخ می کرد: اتاق های گاز، کوره های آدم سوزی، کشتارهای جمعی، قطار آن چنان آهسته و با تأنی مرگباری در حرکت بود که گویی می خواست لحظه های وحشت ناشی از نزدیک شدن به آشویتز را طولانی تر کند.

۲.مختصری درباره معنادرمانی

میل انسان به یافتن معنا می تواند با ناکامی مواجه گردد، که معنا درمانی آن را معنادرمانی آن را ناکامی وجودی می نامد.

 واژه وجود به سه صورت به کار برده می شود که عبارتند از :

١- خود وجود (بویژه حالات وجودی انسان)

۲- معنای وجود

٣- کوشش برای یافتن معنای واقعی در زندگی شخصی که همان《 معنی خواهی》

است.

ناکامی وجودی می تواند سبب ظهور روان رنجوری گردد. برای این گونه روان رنجوری معنادرمانی واژه نئوژنیک” یا اندیشه زاد را به کار برده است که متفاوت از نوع دیگر یعنی روان رنجوریی روانزاد یاسایکوژنیک است. واژه نئوژنیک در اصل اصطلاحی مشتق از روانشناسی نیست، بلکه از کلمه «NOOS یونانی که به معنی اندیشه است ریشه گرفته و یکی از اصطلاحات ویژه ی معنادرمانی است. این واژه به چیزی اطلاق می شود که به وجود روحانی فرد مربوط است. باید توجه داشت که در معنادرمانی کلمه «روحانی» با معنای اخص آن در مذهب تفاوت دارد و به بعد ویژه ای از انسان اطلاق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *