کتاب شازده کوچولو

تصویر کتاب شازده کوچولو

شازده کوچولو

 

معرفی کتاب شازده کوچولو:

کتاب شازده کوچولو به فرانسوی(Le Petit Prince) نوشته آنتوان دوسنت اگروپری می باشد. رمان شازده کوچولو از معروف ترین داستان ها که سومین داستان پرفروش قرن بیست و یک در کل جهان است. و همچنین پرفروش ترین کتاب تک مجلد جهان در همه ادوار تاریخ هم نیز است.

شازده کوچولو یک کتاب به زبان فرانسوی است که خوانده شده ترین و ترجمه شده ترین از این زبان است.و از این کتاب در طول سال به طور متوسط یک میلیون نسخه به فروش می رسد

در سال2007 به عنوان کتاب سال فرانسه برگزیده شد.این اثر به بیش از ۱۵۰ زبان مختلف ترجمه شده‌ و مجموع فروش آن به زبان‌های مختلف از دویست میلیون نسخه گذشته‌ است.

 

داستان شازده کوچولو:

اگروپری در کتاب شازده کوچولو به شیوه سورئالیستی فلسفه خود را از دوست داشتن و عشق و هستی بیان می کند. و در طی یک داستان از منظر یک کودک که از سیارکی به نام ب612 به زمین آمده است، سوالات بسیاری را در مورد آدم ها و کارهای آن ها دارد.

در سال 1938 سنت اگزوپی خلبان هواپیمایی است که برای شگستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می کرد، که در سانحه ای در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی می شود و ناگزیر همان جا فرود می آید. که همین سانحه الهام بخش داستنان شازده کوچولو می شود.

شخصیت قهرمان کتاب شازده کوچولو  خلبانی بی نام که در بیابان با پسر کوچکی برخورد می کند. پسرک ابتدا می گوید از سیارکی  دور دست می آید و به حدی در آن زندگی کرده که یک روز تصمیم می گیرد برای اکتشاف سیاره های دیگر سیاره اش را ترک می کند.

و از گل سرخی می گوید که دل در گرو عشقش دارد، از سیارات دیگر تعریف می کند و از روباهی که او را همین جا ملاقات کرده. شازده کوچولو و خلبان چاهی را پیدا می کنند که آنها را از تشنگی نجات می دهد ولی شازده گوچولو در نهایت خلبان را در جریان تصمیم خود که قصد دارد به سیارک خود برگردد قرار می دهد.

 

آنتوان دوسنت اگزوپی (Antoine de Saint-Exupéry) در 29ژوئن در شهر لیون و دریک خانواده کاتولیک نامرفه و نخبه سالار به دنیا آمد. شجره نامه خانواده او به چندین قرن می رسید. آنتوان سومین فرزند از پنج فرزنده ویکنت دوسنت اگزوپری و مادرش ویکنتس ماری دو فونس کامب بود. پدرش که مدیر اجرایی کارگزاری بیمه بود که بر اثر سکته قلبی قبل از تولد چهار سالکی آنتوان در گذشت. اگزوپی تا پیش از جنگ جهانی دوم، سمت خلبان تجاری را داشت که در خطوط هوایی میان اروپا،آمریکا و آفریقا مشغول به پرواز بود. ولی شروع جنگ هر چند از نظر سن و وضعیت سلامتی شرایط مطلوبی نداشت انا به نیروی هوایی فرانسه آزاد مستقر در شمال آفریقا پیوست. و در ماه ژوئیه 1944 هدریک پرواز شناسایی بر فراز دریایی میترانه هواپیمای او ناپدید شد و گمان می رود در همان زمان کشته شده است. آنتوان در سال 1931 با کانسوئلو گومز دو سنت اگزوپری ازدواج کرد. وی در چندین عنوان موفق به گرفتن جوایز ادبی معتبر فرانسه و برنده جایزه کتاب ملی آمریکا شد و و شهرت و آوازه او بیشتر به خاطر کتای شازده کوچولو و نوشته های تغزلی ائ به عنوان زمین انسان ها و پرواز شبانه بوده است و کتاب شازده کوچولو ی او به 300 زبان و گویش برگردانده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A